Zakup działki budowlanej pod własny dom. Na co zwrócić uwagę?
- 360 Views
- Copywriter
- 15 września, 2021
- Biznes
Pierwsze zaoszczędzone na dom pieniądze motywują do szybkiego wyszukania i zakupienia wymarzonej działki budowlanej. Przeglądniecie serwisów ogłoszeniowych oferujących multum gruntów, może przyprawić o zawrót głowy, a kupno działki zdaje się niezwykle proste i szybkie. Własna działka budowlana jest bardzo dużym wydatkiem, dlatego należy podejść do tego tematu z rozwagą. Wybranie terenu o niejasnym stanie prawnym może przysporzyć w przyszłości mnóstwo kłopotów i wydatków. Co zrobić, aby marzenie o własnym domu nie przerodziło się w wieloletni koszmar?
Działka na miarę możliwości
Działka pod własny dom musi spełniać szereg wymogów: ma być duża, ustawna, blisko pracy, ale z dala od ruchliwej ulicy, ponadto dobrze mieć w okolicy pomocnych sąsiadów, ciszę i nieograniczone atrakcje. Niestety wiele z tych rzeczy się wyklucza. Rozglądając się za odpowiednim gruntem, należy mieć wyznaczone priorytety. Zasadna jest też świadomość tego, że budowa i wykończenie domu to często kilkuletni proces. Samo uzyskanie pozwoleń i umówienie ekipy budowlanej może potrwać około roku, dlatego idealna działka budowlana powinna być wybierana z myślą o zaspokojeniu potrzeb przyszłościowych. Być może wówczas mniej istotne będzie posiadanie uprzejmych sąsiadów, a ważniejsza okaże się bliskość podstawówki i przedszkola?
Zakup działki budowlanej pochłonie sporo pieniędzy, jednak to nadal tylko niewielka część kwoty potrzebnej na budowę domu. Niekiedy warto zainwestować w działkę mniejszą, wówczas oszczędzone pieniądze przyśpieszą zamieszkanie w swoim nowym lokum. Mniejsze działki również mają swoje zalety, do których można wliczyć mniej prac ogrodowych i mniejszy coroczny podatek od gruntu.
Sprawdzenie stanu prawnego działki budowlanej
Po wstępnym obejrzeniu wybranej działki budowlanej należy potwierdzić informacje o stanie prawnym działki, uzyskane od właściciela. W tym celu warto udać się do właściwego wydziału geodezji i uzyskać pewne dane na temat granic i powierzchni działki, klasie gruntu i dane prawowitego właściciela. Zakup działki budowlanej nie powinien być sfinalizowany, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości uzyskania późniejszych zgód na budowę, uzyskania przyłączy lub doprowadzenia drogi dojazdowej. Te i inne kwestie należy przemyśleć jeszcze przed przeniesieniem praw własności, gdyż może się okazać, że późniejsze procedury mające na celu umożliwienie budowy domu będą bardzo kosztowne. W zapoznaniu się ze stanem prawnym działki budowlanej pomoże przejrzenie ksiąg wieczystych gruntu i sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego. Warto również popytać okolicznych mieszkańców, czy teren nigdy nie był zalewany przez wodę i czy w okolicy nie planuje się lokalizować wysypiska śmieci, fabryki, albo cmentarza.
Otoczenie i zagospodarowanie działki
Działka kupowana z myślą o budowie domu powinna znajdować się w przyjaznym i uporządkowanym otoczeniu. Okoliczne tereny również wpływają na wartość działki, dlatego zapuszczone pola lub zdewastowane, stare domy są dobrym argumentem do negocjacji ceny. Wybierając działkę budowlaną, która jest obecnie porośnięta drzewami lub zagospodarowana starymi budynkami, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami oczyszczenia terenu.
Działka budowlana powinna być ustawna i posiadać pewny dojazd. Najlepiej sprawdza się płaski i oczyszczony z dzikiej roślinności teren.
- Od czego zacząć budowę domu?
- Akcesoria kuchenne, które warto mieć w swoim domu
- Rynek pierwotny a wtórny nieruchomości — którą nieruchomość wybrać?
- Najczęstsze przyczyny awarii pieców na olej opałowy
- Czy styropian jest niepalny? – Wszystko, co powinieneś wiedzieć
- Pierwsze kroki lodówki: jak długo pracuje po włączeniu?
- Styropian grafitowy: zastosowanie w nowoczesnym budownictwie